خانه / معرفی مشاغل / صفر تا صد کارشناس آزمایش تشخیص طبی
WWW.3039.IR TEB

صفر تا صد کارشناس آزمایش تشخیص طبی

WWW.3039.IR TEB

صفر تا صد کارشناس آزمایش تشخیص طبی

سلام به همه ی ۳۰۳۹ های کارجو و فعال.امروز برای شما معرفی شغل کارشناسان آزمایشگاه را داریم که به همه ی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.ما در این مقاله از حیطه اختیارات این کارشناسان تا مهارت هایی که باید برای دریافت این شغل دارا باشند را بیان می کنیم و برای شما چگونگی استخدام در این حرفه و میزان درآمد کارشناسان آزمایش تشخیص طبی را بیان خواهیم کرد.هم چنین برای افرادی که قصد مهاجرت دارند هم وضعیت استخدام کارشناس آزمایشگاه را در سایر کشور ها خواهیم گفت و شما را در همه لحظه ها همیاری خواهیم کرد.شما هم با ما باشید و مرا با نظراتتان دل گرم کنید

اگر از آزمایش و تحلیل لذت می برید و فردی دقیق و منظم هستید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد.

علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است و بیشتر با آنالیز آزمایشگاهی خون، مایعات و بافت‌های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر و کار دارد.

کارشناس آزمایشگاه به انجام انواع آزمایشات تخصصی مولکولی، سلولی، بافت شناسی، قارچ شناسی و … به منظور تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها می پردازد. کارشناس آزمایشگاه با توجه به محل کار خود، وظایف متفاوتی را برعهده می گیرد.

کارشناسی که در آزمایشگاه های تشخیص طبی کار می کند، نمونه گیری از افراد را انجام و در شرایط آزمایشگاهی آنها را بررسی می کند. او همه کارها را زیر نظر مسئول فنی آزمایشگاه انجام می دهد. این افراد آزمایشاتی را که پزشکان یا سایر متخصصان حوزه سلامت خواسته اند، انجام می دهند.

کارشناس آزمایشگاهی که در مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می شود، به تهیه و بررسی نمونه های آزمایشگاهی مختلف برای یافتن بیماری ها و راه های درمان و پیشگیری از آنها می پردازد.

به طور کلی کارشناس علوم آزمایشگاهی می تواند مسؤول بخش‌های مختلف یک آزمایشگاه تشخیص طبی مانند بخش نمونه‌برداری، بیوشیمی، هورمون‌شناسی، ایمونولوژی و… و یا سایر بخش‌های آزمایشگاه‌های غیر پزشکی مانند برخی بخش‌های آزمایشگاه‌های صنایع غذایی، دارویی و یا صنعتی و کارخانه ای شود .

در هر آزمایشگاه تشخیص طبی کارشناسان زیر مشغول به کار هستند :

 • مسئول فنی آزمایشگاه که باید دارای یکی از مدارک تحصیلی دکتراي تخصصی آسیب شناسی بالینی یا تشریحی(یا هر دو)، دکتراي تخصصی علوم آزمایشگاهی، دکتراي حرفه اي علوم آزمایشگاهی و دکتري تخصصی تک رشته اي علوم آزمایشگاهی (در بخش مربوطه) باشد.
 • کارشناس ارشد بالینی یا کارشناس ارشد یکی از رشته هاي علوم آزمایشگاهی (در بخش مرتبط)
 • کارشناس آزمایشگاه (لیسانس علوم آزمایشگاهی یا رشته هاي وابسته در بخش مرتبط)
 • کاردان آزمایشگاه (فوق دیپلم علوم آزمایشگاهی)

ساعت کاری کارشناس آزمایشگاه به صورت تمام وقت است. محل کار او در آزمایشگاه ها بوده و در هنگام کار باید از لباس های مخصوص استفاده کند.

 در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد کارشناس آزمایشگاه و برخی از افراد معروف در علوم آزمایشگاهی ارائه می شود. 

 وظایف کارشناس آزمایشگاه

 • گرفتن و جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی
 • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
 • استفاده از تجهیزات اتوماتیک و کامپیوتری در انجام آزمایشات مختلف
 • ثبت نتایج آزمایشات و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
 • اطمینان یافتن از درستی و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
 • نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • علاقه مندی به کارهای عملی
 • توانایی برنامه ریزی کارها
 • توانایی مدیریت و سازماندهی (برای مسئول فنی و مدیر آزمایشگاه)
 • ذهن پویا و تحلیلی
 • دقت و توجه به جزئیات
 • توانایی انجام به موقع کارها
 • توانایی کار در شرایط آزمایشگاه (باید توانایی تحمل کار روی انواع نمونه های آزمایشگاهی مثل خون، ادرار و … را داشته باشد)
 • مهارت کار با کامپیوتر
 • مهارت های ارتباطی خوب
 • توانایی کار فردی و تیمی

 
تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی می توانند وارد این شغل شوند. این فارغ التحصیلان قبل از ورود به بازارکار باید به میزان نصف زمان تحصیل خود، طرح عملی در آزمایشگاه های تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی بگذرانند تا مجاز شوند که وارد این شغل شوند (البته گذراندن طرح در یکی از مقاطع، فرد را از گذراندن طرح در مقاطع بالاتر این رشته معاف می گرداند).

فرصت شغلی و بازار کار کارشناس آزمایشگاه

کارشناس آزمایشگاه می تواند در آزمایشگاه های تشخیص طبی، بیمارستان ها، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، آزمایشگاه های صنایع غذایی و دارویی و … مشغول به کار شود.

در صورت داشتن مدرک دکترای علوم آزمایشگاهی ، فرد می تواند به تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بپردازد. همچنین می تواند به طور شخصی آزمایشگاه تاسیس کند و یا در آزمایشگاه های دیگر به عنوان مسئول فنی مشغول به کار شود. اطلاعات بیشتر در مورد راه اندازی آزمایشگاه را از لینک زیر دریافت کنید :

شرایط و ضوابط تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی

کارشناس آزمایشگاه یکی از مشاغل مهم و پرکاربرد حوزه علوم پزشکی است. از آنجا که بهداشت و سلامت در کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از امور مرتبط با آن مانند شناخت انواع بیماری ها و راه های مبارزه و جلوگیری از شیوع آنها به کمک علوم آزمایشگاهی صورت می گیرد، بازار کار مناسبی در کشور برای کارشناسان آزمایشگاه وجود دارد. البته این بازارکار در شهرهای مختلف و نوع آزمایشگاه (تشخیص طبی، تحقیقاتی و …) متفاوت می باشد.

برخی مشکلات(مصائب) شغلی کارشناسان آزمایشگاه

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام کارشناسان آزمایشگاه بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۱۵  درصدی و برای متخصصان آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) رشد ۱۱ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴ درصد می باشد.

میزان درآمد کارشناس آزمایشگاه

اطلاعات دقیقی از میزان حقوق و درآمد کارشناس آزمایشگاه در کشور در دسترس نمی باشد. علوم آزمایشگاهی یکی از حوزه های پزشکی است که از وضعیت مناسبی در کشور برخوردار می باشد. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسان آزمایشگاه که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، توانایی و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که با داشتن مدرک دکترا، آزمایشگاه تاسیس می کنند، درآمدهای خوبی خواهند داشت.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه۳۶,۲۸۰  دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) ۵۶,۱۳۰ دلار ( برای همه مشاغل۳۳,۸۴۰  دلار ) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، درآمد سالانه کارشناس آزمایشگاه ۳۷,۲۰۰ دلار و متخصص آزمایشگاه (افراد دارای مدارک عالی) ۵۷,۶۰۰ دلار بوده است.

انگلستان –  متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار۲۰٫۵۰۰  تا۲۸٫۰۰۰  دلار، افراد با تجربه بین۳۰٫۵۰۰  تا۳۸٫۰۰۰ دلار و برای ناظران و مدیران آزمایشگاه ها بین۴۶٫۰۰۰  تا۶۱٫۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

برخی از افراد معروف در حوزه علوم آزمایشگاهی

حکیم جرجانی - مسیر ایرانی حکیم سید اسماعیل جرجانی : پزشک، دانشمند و بنیانگذار علم آزمایشگاه
دکتر کرمانشاهی - مسیر ایرانی دکتر محمد کرمانشاهی : اولین فردی که میکروسکوپ پزشکی را به ایران آورد و از آن در تحقیقات پزشکی استفاده کرد.

ما را به دوستانتان معرفی کنید.

تیم مدیریتی سایت کسب درآمد

WWW.3039.IR

درباره ی moj1rayaname

همچنین ببینید

مدیریت مهد کودک

کسب درآمد با شغل مدیریت مهد کودک

کسب درآمد با شغل مدیریت مهد کودک  معرفی شغل: مدیریت مهد کودک فارغ التحصیلان مقطع ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایده